Terapija igrom

Namijenjena je djeci od 3 do 12 godina.

Djeca kroz igru lakše komuniciraju i izražavaju svoje misli, osjećaje i potrebe. Terapija igrom služi kao metoda putem koje djeca mogu lakše razumjeti događaje koje prolaze u vanjskom svijetu.

Igrajući se dijete pokazuje ono što ne razumije ili ga uznemiruje. Uz podršku terapeuta igra može imati iscjeljujuću moć za dijete koje se na taj način ima priliku izraziti i proći kroz različita emocionalna stanja.

Način provođenja Terapije igrom

Informativni razgovor s roditeljima

Prvi susret je informativni razgovor na kojem sudjeluju samo roditelji.

Kroz razgovor terapeut će pažljivo saslušati roditelje i motivaciju dolaska. Razgovarat ćemo o djetetovom dosadašnjem razvoju, obiteljskoj dinamici i djetetovoj okolini te razmijeniti druge potrebne informacije o djetetu kako bismo zajedno istražili je li individualna Terapija igrom prikladna za vaše dijete. Nakon toga razgovaramo o tome kako pripremiti vaše dijete za prvi dolazak na opservaciju igre.

Opservacija obiteljske igre

Na drugi susret dolazi dijete s obitelji. Najčešće dolaze oba roditelja i sva djeca. U prvom dijelu susreta terapeut promatra obiteljsku igru i prikuplja informacije o obiteljskoj dinamici. Nakon opservacije, najčešće jedan roditelj ostaje s djecom, a kroz kratku konzultaciju s drugim roditeljem terapeut predlaže plan rada i ciljeve terapije za dijete i za roditelje. Dogovara se sljedeći susret terapeuta i djeteta i dinamika dolaska.

Igra terapeuta i djeteta

Nakon obiteljske opservacije sljedećih nekoliko termina susreta čini igra terapeuta i djeteta.

U početku se terapeut upoznaje s djetetom i njegovim unutarnjim svijetom nakon čega, uz različite tehnike i alate, pruža podršku djetetu kako bi se postigao dogovoreni cilj tretmana. Želimo podržati dijete u razvoju pozitivne slike o sebi i osigurati djetetu siguran prostor u kojem može dobiti podršku za izražavanje svojih potreba i emocija.

U terapiji igrom koristimo igračke i djetetovu igru kao način komunikacije i podrške u proradi emocija. Kroz različitu igru, crtanje, modeliranje ili druge kreativne alate potičemo dijete da se izrazi.

Psihoedukativni i savjetodavni rad s roditeljima

Nakon nekoliko susreta s djetetom, kroz savjetodavni rad i psihoedukaciju radimo na jačanju Vaših roditeljskih vještina, osvrćemo se na dogovorene ciljeve terapije za Vaše dijete i Vas.

Informativni razgovor s roditeljima i psihoedukativni i savjetodavni rad s roditeljima može biti online ili uživo.
Opservacijska igra i susreti terapeuta s djetetom su isključivo uživo.

Kraj tretmana

Kada promjena u djetetovom ponašanju i svakodnevnom funkcioniranju postane vidljiva znači da je dijete ostvarilo ciljeve tretmana. Terapeut će dogovoriti završetak tretmana s roditeljem i tu informaciju iskomunicirati s djetetom.

Trajanje i dinamika dolaska

Trajanje se u prosjeku procjenjuju na oko 20 dolazaka. Svako dijete je individualno te ovisno o temi i dogovorenim ciljevima rada može biti odstupanja. Preporuka je dolazak jednom tjedno kako bi dijete steklo ritam i dinamiku dolaska te time lakše gradilo osjećaj sigurnosti. Jedan susret traje 60 minuta.